Trekking Info: Hochschwab

Hochschwab je po Raxe aHohe Veitsch najdostupnejším pohorím na ceste zoSlovenska. Ponúka kopce do výšky 2277 metrov akrásny hrebeňový prechod.

Masív je tvorený červeno bielym vápencom aje veľmi typický pre oblasť severo - východných álp: strmé avysoké steny zjednej strany sú hore ukončené rozsiahlymi náhornými planinami, ktoré sú posiate závrtmi apriepasťami, kde sa na jar strácajú obrovské kvantá vody zroztopeného snehu.

Najvyšším vrcholom je Hochschwab. So svojou výškou 2277 metrov pohoriu celkom jasne dominuje.

Na vrchol vedú vpodstate tri základné výstupové trasy:

  1. Zjuhozápadu dolinou Trawiestal alebo hrebeňom
  2. Zjuhu cez Folzalm
  3. Zo západu nekonečnou dolinou Dullvitz

Pre lepšiu orientáciu prikladám mapy:

Juhozápadná trasa ( žltá farba vmape ):

Štartovacie miesto je chata Bodenbauer sveľkým parkoviskom kúsok nad dedinkou St. Ilgen. Samozrejme zadarmo, nie sme predsa vTatrách. Odtiaľ máte na výstup na vrchol dve možnosti: ísť dolinou Trawiestal alebo sa vyhupnúť na hlavný hrebeň aprejsť tam po ňom. Osobne sa mi viac pozdáva variant dolinou hore ahrebeňom dole ale to je samozrejme na Vás.

Dolina Trawiestal Vás spočiatku vedie listnatým lesom. Neskôr chodník vedie vjej ľavej časti apopod strmé skalné steny sa strmým prahom vyhupne nad pásmo lesa do nefalšovanej vysoko horskej doliny. Odtiaľ sa stúpaním chodník dostáva kmiestu zvanému Vogauer Krz., kde sa chodník delí na dva smery. Kratšia vedie strmým žľabom sreťazami anekonečným rebríkom k bivaku Fleischer. Druhá cez planinu do doliny Dullwitz, kde sa napojí na západnú trasu. Mi sme si vybrali variantu cez Fleischer biwak.

Cetsa vedie od Vogauer krz. Strmým žľabom spočiatku serpentínami aneskôr sa napojí na šialene dlhý rebrík. Potom sa pokračuje reťazami na hrebeň. Pozor na tento žľab na jar avzime! Je veľmi lavinózny apred dvomi rokmi tam zasypala lavína trusitu. Bol to prvý sneh.

Priamo po vylezení na hrebeň leží vo výške 2153 metrov Flescher biwak. Je to plechová búda sdrevenou podlahou alavicami po obvode. Dobre sa vnej vyspia štyria ľudia. Treba však karimatky aspacáky( sú tam nejaké deky ). Na vrchol je zbivaku cca 30-40minút.

Chata Bodenbauer – Fleischer Biwak – 3-4hod, prevýšenie 1269m

Fleischer Biwak – Hochshwab – 30 min, prevýšenie 124m

Južná trasa ( zelená farba vmape):

Začína sa na chate Schwabenbartl vo výške 814 mnm kde sa dá vybehnúť autom. Od chaty vedie trasa dreveným chodníkom ponad potok vprekrásnej skalnej úžine. Nasleduje postupný výstup lesom až nad jeho hranicu, kde sa chodník prehupne cez strmší prah až krásnej alpskej dolinky Folzalm sdvoma chatkami učupenými vtráve – Graserr aHerzer hutte vo výške 1484 m.n.m. Na oboch chatách sa dá prespať, my sme ochutnali iba miestnu kuchyňu. Zdolinky vedie neznačkový chodník na blízky vrchol Folzstein, ktorý sľubuje luxusné výhĺady na celý masív ale aj na doliny pod ním.

Od chát sa chodník vinie lúkami až do bodu, kde sa dostáva na okraj doliny Dullwitz kde sa spája schodníkom idúcim sUnterstands Hutte aspoločne strmým zrázom klesajú na dno doliny priamo kchate Voisthaler Hutte ( 1654 m.n.m. ), kde sme prespali. Chata ma vzime otvorený skvelý winterraum, spieckou, stolíkom, dvomi miestnosťami sparádnymi posteľami ahlavne sdostatočným množstvom kuriva.

Zchaty sú na vrchol dve varianty výstupu: na koniec doliny aodtiaľ cestou Graf Meran Steig pod chatu alebo priamo za chatou odbočiť na cestu Jaegermayer Steig vedúcu na hrebeň po ktorom sa preštrikujete až na chatu. Obe cesty sú najmä na hrebeni za zníženej viditeľnosti náročné na orientáciu anebezpečné kvôli už spomínaným závrtom apriepasťam.

Obe cesty vedú spoločne až kchate Schiestl haus vo výške 2153 metrov, ktorá bola vybudovaná ako ukážkový pasívny objekt schopný sa sám zásobovať teplom a elektrickou energiou. Preto aj keď prídete vzime do výborného winterraumu máte kdispozícii príjemnú teplotu, svetlo adokonca WC.

Uchaty je to na vrchol 30-45 minút.

Chata Schwabenbartl – Folzalm – 2,5hod, prevýšenie 670m

Folzalm – Voisthaler Hutte – 1,0 hod, prevýšenie 170m

Vosithaler Hutte – Schiestl Haus – 2,5hod, prevýšenie 500m

Schiestl Haus – Hochschwab – 40 min, 124m

Západná trasa ( modrá farba vmape ):

Táto trasa vedie zdedinky Seewiesen ( 974m.n.m ) dosť dlhou dolinou, pripomínajúcou aj Tatranskú Veľkú studenú dolinť, až na chatu Voisthaler hutte, odkiaľ má spoločnú trasu schodníkom z chaty Schwabenbartl.

Seewiesen – Vosithaler Hutte – 3hod, 680m prevýšenie

Zostup a návrat ( červená farba vmape ):

Pre mňa je najkrajšou alternatívou návrat po hlavnom hrebeni Hochschwabu, ktorý vedie vpodstate celý čas vo výške nad 2000 metrov. Hrebeň nie je náročný hoc trochu dlhý. Chodník nás privedie kchate Häusealm, kde majú výbornú kuchyňu. Od chaty je to už len priamy zostup na parkovisko Bodenbauer.

Fleischer Biwak – Häusealm – 3 až 4 hod, cesta ide po hrebeni klasicky stále hore adole

Häusealm – Bodenbauer – 1,5hod, prevýšenie 640m

Prístup autom:

ZBratislavy je najjednoduchší prístup do Hochschwabu diaľnicou A6 aA4 do Viedne aodtiaľ diaľnicou A2 smerom na Graz. ZA2ky odbočiť pri Neunkirchene na S6 ( smer na známy Semmering ) apo tejto ceste ísť až do Kapfenbergu kde odbočíme avydáme sa smerom na St. Ilgen resp. Seewiesen vzávislosti, ktorú alternatívu výstupu ste zvolili.

Časovo sa zBA zmestíte do cca 3-3,5hod.

Chaty:

Schiestl Haus ( 2153mnm ): moderná chata ponúkajúca nocľah v14 posteliach alebo vnocľahárni pre 42 ľudí. Vzime je kdispozícii winterraum pre 8 osôb. Veľmi komfortný, sWC asvetlom. Ceny ubytovania ( 2009 ) sú 12/22EUR ( Člen AV/nečlen AV ) vizbách a8/16 EUR vnocľahárni ( člen AV/nečlen AV )

Voisthaler Hutte ( 1654mnm ): chata učupená vdoline Dulwitz. Nie príliš dobrá poloha na fotenie, ale dobrá na prenocovanie pokiaľ si výstup na vrchol rozdelíte na dva dni.

Ubytovanie ponúka v25 posteliach avnocĺahárni pre 35 ľudí. Vzime je kdispozícii perfektný witerraum spieckou aposteľami pre 5 ĺudí. Ten ozaj stojí za to. Ceny ubytovania sa mi nepodarilo zistiť, vzime sa za winterraum okolo 3EUR.

Fleischer Biwak ( 2153mnm ): plechový biwak na núdzové prespanie. Pohodlne sa tam vyspia štyria ľudia. Spacáky akarimatky nutné. Vprípade, že je bivak obsadený ( boli sme tam dva krát avždy bol prázdny ) kchate Schiestl haus to je iba necelá hodinka.

Folzalm ( 1480mnm ): tu sa nachádzajú dve viac chatky takého rodinného charakteru. Graserr Hutte aHerzer Hutte ( 30 a25 osôb vnocĺahárňach ). Stýmito chatami je to trošku nevyspitateľné. Keď sme tam volali my, povedali, že tam nik nebude, no chaty boli otvorené. Čiže odporúčam si to telefonicky overiť, no ani to nie je záruka.

Insert on facebook Insert on twitter Bookmark on Delicious