Skorá jeseň v NP Gesause

Posledný augustový víkend sa mi akousi náhodou naskytla možnosť konečne po dlhšom čase vyraziť do rakúskych Álp. Keďže sa zo stabilnej partie neozval takmer nikto, vyrážam iba vo dvojici, s Imrom.

Naša pozornosť sa opäť raz upriamila na prekrásny národný park Gesause, kde sme už pár krát boli. Tento krát sme si vybrali opačnú stranu údolia okolo rieky Enns a vybrali sme sa do oblasti okolo vrcholu Hexentrum s výškou 2172m.n.m..

Pod horou sa vo výške 1725m.n.m nachádza chata Amonter hutte, kde sme sa rozhodli zložiť a tešili sme sa na rakúske kvasinkové pivko.

Východzím miestom je parkovisko nad mestečkom Admont. Odtiaľ cesta na chatu vedie lesným chodníkom. Po dvoch hodinkách prídete na veľmi peknú chatku Grabner Alm Haus, ktorá je jednoducho dostupná aj lesnou cestou a preto tam býva vcelku dosť ľudí.

Pre orientáciu pridávam interaktívnu mapu. Na jednotlivé body a trasy sa dá kliknúť.

Z Grabner Alm haus máte dve možnosti ako sa odsať na Admonter Hutte. Jedna vedie priamo na chatu a druhá cesta ide obkľukou cez bočný hrebeň cez vrchol Grabnerstein so zaistenými úsekmi. Tá druhá však ozaj stojí za to. Hrebeň je panoramatický a zaistený úsek Vás príjemne vytrhne z výstupovej rutiny.

Pohľad na Admonter haus z GrabnersteinuPohľad na Admonter haus z Grabnersteinu - Vzadu vidno majestátny Dachstein na pravo zas Totes Gebirge

Grabnerstein - 1847 m.n.m.Grabnerstein - 1847 m.n.m. - Z vrcholu sa otvárajú pohľady na celý NP Gesause z Buchsteinom a Hochtorom v hlavnej úlohe

KlettersteigKlettersteig - Zaistený úsek na hrebeni medzi Grabnersteionom a Admonter Hutte

Na chate sme kupodivu boli jediní hostia, to nám však vôbec nebránilo si hneď po príchode nadeliť kvasinkáčov.

Prekvapil nás iba chatár, ktorý nám pri odchode na západ slnka oznámil, že keď sa vrátime kuchyňa bude už zavretá. Až príliš mi to pripmínalo maniere na slovenských chatách, každopádne sme sa sním nakoniec na nejakej tej večeri dohodli.

Z chaty sa dá spraviť príjemný výšlap na Natteriegel ( 2065mnm ). cesta na Hexentrum ďalej po hrebeni je už časovo náročnejšia a večer sme to nestíhali a popravde sa nám ani veľmi nechcelo. Vidina kvasinkového pivka a teplej večere bola predsa len silnejšia.

Z vrcholu Natterriegelu...Z vrcholu Natterriegelu... - ...máte údolie rieky Enns ako na dlani

Na zostupe k chateNa zostupe k chate - cestou z vrcholu Natterriegelu pozorujeme parádny západ slnka. Chatu je vidieť v ľavej časti fotky

Zaliate slnkomZaliate slnkom - Iba dokumentačný pokus o zdokumentovanie úžasných výhľadov: Vĺavo čnie pyramída Grimingu, vzadu ĺadovce Dachsteinu a na pravo sa ceria zuby Totes Gebirge. paráda!

Ráno sa budíme do parádneho rána s dolinami zaplavenými hmlou. Pofotil som si dosýtosti, hoc som si mohol nájsť snáď aj lepšie miesto, no to je daň za fotenie na miestach, ktoré nepoznáte.

Hmla v údolí rieky EnnsHmla v údolí rieky Enns - To ráno netiekla iba voda v rieke Enns ale v pohybe bola celá dolina zaplavená do hmly. Na ľavo steny Planspitze a aj najvyšší vrchol Gesause - Hochtor.

Pohľad na Grabner AlmPohľad na Grabner Alm - Malebná lúka s chatou Grabner Alm Haus. Určite sa tam na jar vrátime - pre rodinku ako stvorené.

MúúúúúMúúúúú

Cestou dole zliezame do hmly a v lese zažívame momenty, na ktoré tak skoro nezabudnem. Slnko presvecuje hmlu a vytvára tak intenzívne vykreslené lúče, až to pôsobí neskutočne.

HmlouHmlou - cestou dole zažívame v lese neskutočné okmamihy....

Každopádne Gesause je jedna z najkrajších oblastí Rakúska, a rozhodne stojí za návštevu.

Fakty

Pohorie: Národný park Gesause

Chata: Admonter Haus; chata je členom rakúskeho Alpenverein

Prístup: z BA cez Viedeň, Semmering až do Admontu. Vzdialenosť 299km

Vrcholy: Grabnerstein ( 1847 ), Natterriegel ( 2065) a Hexentrum ( 2172m )

Insert on facebook Insert on twitter Bookmark on Delicious