Karawanky alebo v zime po letnom chodníku

16.-17.1.2010 - Stal sa zázrak. Po dlhom období zlého počasia je na víkend očakávaná inverzia. Celý týždeň dookola klikám na predpoveď s nádejou, že sa vývoj nezmení a plánujem kam vyrazíme. Voľba padla na pohorie Karavanky, ležiace na Slovinsko - Rakúskych hraniciach. Naše horúce hlavy sme sa rozhodli zložiť na Klagenfurter Hutte vo výške 1660m. Podľa vysnorených informácií výstup tipujem na 2,5 až tri hodiny. Heh.

Auto nechávame v prekrásnej dedinke Bodental, plnej bežkárov, akoby ich tu vyrábali. V doline sa usadila hustá inverzná oblačnosť a tak je to s orientáciou dosť ťažké čo v kombinácii s neoznačeným zimným chodníkom vyčarilo krásny 8 hodinový výstup na chatu. Vybehli sme si jeden kopec naviac. Samozrejme omylom.

Nič netušiac míňame chatku na Ogris Alm. Viditeľnosť bola ozaj mizivá, tak sme sa spoľahli na stopu a na značenie. Kto mohol tušiť, že je letné? O cca 30min sme vedeli, že sme niekde...v prdeli. Stretávame meistneho týpka, ktorý nám oznamuje, že sme mimo a musíme zísť naspäť do doliny. V tej chvíli akoby nás jedna mater mala - stáli sme ako obarení a pozerali striedavo na hodinky a na seba. Teda až na Mareka - ten s úžasnými 20kg zjazdovými lyžami na chrbte už nič nekomentoval.

Až keď schádzame na dno doliny tušíme, toľko čo nám hmla dovolí, čo nás ešte čaká. Výstup je strmý a hlavne nekonečný. Do sedla prichádzame konečne s oblakmi pod nohami no so slnkom už učupeným tesne nad horizontom. Rýchlo fotíme, no ešte rýchlejšie sa stmieva a my vôbec netušíme, kde je chata, nakoľko hrebeň je zo sedla rozvetvený na viac strán.

Až úplne po tme sa nejako domýšľame, že chata je asi dole v tejto doline ( tá čierna bodka to je jeden z nás ) a tak sa spúšťame v metrovom prašane, pri svetle čelovky nevediac kam. O chvíľu nás pohltila ešte aj hmla - už dlho som lyžovačku neprežíval tak intenzívne ako tu. Šli sme ako na pretekoch nevidiacich akurát, že som pred sebou nemal vodcu.

Na chatu prichádzame o pol ôsmej večer. Ja som v tme stratil jednu snehovú ružicu z palice a jeden stúpací pás som mal tak namrznutý, že na lyži skrátka nedržal. Záverečný výšĺap veru stál za to. Na chate sme sa hodili do cimry za 12 éčiek na osobu. Ako bonus sme dostali 4 polienka na noc:) Dole sme popili pivko, miestny horali mali nejakú oslavu a tak bolo clekom družne.

Ako sa u mňa stalo za posledný rok pravidlom - ráno sa budím spolu so zamračenou oblohou a bez východu slnka. Aspoň som si pospal.

No usmialo sa na nás šťastie a oblačnosť sa rozpadla, zo slovinskej strany dokonca klesla pod našu úroveň.

Pohľad na Slovinsko stál v ten deň jednoznačne za to.

Tak z tejto doliny sme si to šlapali večer predtým takmer po tme. Oproti kraľuje vrchol Vrtača.

TRASA: Bodental - Ogrisalm - Kopec bez názvu - dolina Bodental - Sedlo 1850m - chata Klegenfurter

ČAS: 8 hodín, bez blúdenia cca 3 až 3,5 hodiny

NOCĽAH: Klagenfurter Hutte - chata je aj v zime otvorená, ale iba cez víkendy. Cena za nocľah v izbe pre členov AV 12EUR, boloňské špagety 7EUR, pivo 3EUR, polievka 3,5EUR. Chata má aj pekný winterraum, ktorý je k dispozícii, keď je chata zavretá. Je potrebý AV kľúč

Viac fotiek z Rakúskych Álp nájdete v galérii Rakúske Hory.

Insert on facebook Insert on twitter Bookmark on Delicious