Expedícia Stežky a rajská

21.-22.3.2009 – stakmer pol ročným meškaním píšem článok z výletu na tatranský vrchol Stežky, ktorý sa nachádza medzi dolinou Siedmich prameňov adolinou Bielej Vody. Už rok pred tým som si cestou autom do Tatranskej Kotliny všimol, že vrchol tohto nenápadného kopca je bez stromov ateda by mohol ponúknuť pekné výhľady na celé Belianky, Kopské sedlo, Vysoké Tatry aaj na obe doliny.

Po preskúmaní kopca vroku 2008 som sa teda rozhodol túto zimu tam vybehnúť aj na noc. Celý týždeň pred víkendom snežilo atak v sobotu boli Tatry pokryté 80 cm vrstvou prašanu. Najkratšia cesta na vrchol vedie, ako inak, kolmo hore. Auto sme sVladikom nechali vKežmarských žľaboch avydali sa na cestu.

Od cesty vyzerajú Stežky so svojou výškou 1530mnm dosť nudne vporovnaní sokolitými vrcholmi. Výstup nás však rozhodne nenudil.

Šli sme nefalšovanou tatranskou divočinou plnou popadaných stromov asvahom, sktorým som mal problém aj na jar minulého roku. Po pol hodinke cesty sme už mali sneh takmer po hrudník. Kvôli strmému svahu sme si snežnice ani skialpy nebrali atak nám neostávalo nič iné ako brodiť sa. Jeden krok hore adva naspäť. Nakoniec sme ale vymysleli systém: prvý vyložil nohu okrok vpred adruhý ho potlačil očosi vyššie. Inak nebolo možné pohnúť sa vpred. Toto lopotenie nám nakoniec trvalo 3 hodiny, pričom na jar som tam vybehol zahodinku. Samozrejme sme zmeškali západ slnka atak sme sa hore iba pokochali nádhernými výhľadmi na Belianky a masív Kežmarského, Lomnického štítu, Jahňací štít, Beliansku kopu aobe doliny, ktoré sa ako rieky vlnili dolu pod nami. Po rozložení stanu sme namerali teplotu okolo -15°C. Odve hodiny som nameral už iba -5°C ato neveštilo nič iné ako zmenu počasia.

Vstane sme navarili 2 litre rajčinovej polievky, vytiahli pivko a vínko. Zbatohu som vybral tajný tromf – prenosné rádio. Celý večer sme mastili karty apočúvali priamy prenos splay off hokejovej extraligy. Ako doma!

Ráno bolo takmer úplne zatiahnuté atak sme sa po povinnom cvakaní zbalili a padali dole. Averu šlo to ohodne rýchlejšie ako večer pred tým.

Štart: Kežmarské žľaby; 897mnm

Cieľ: Stežky, 1530 mnm

Čas výstupu: cca 3 hod vo veľmi zlých snehových podmienkach

Insert on facebook Insert on twitter Bookmark on Delicious